V polovině třicátých let minulého století začínají vznikat při hořických hostincích, které vlastnily kuželkářské dráhy, místní kuželkářské spolky. U Saalů se vytvořil kuželkářský klub Tade, v Batalionu existovali Slivoni, u Birnerů v Hostinci u města Prahy na Palackého náměstí to byli Birneráci, později Bakováci a v Pekingu v Betlémě to byla Pekingská legie. Významný byl také spolek kuželkářů, kteří provozovali svůj sport v hostinci U Pachtů v Janderově ulici. A právě na této dvoudráze po sjednocení kuželkářských klubů se utváří kuželkářský oddíl, který byl součástí TJ Jiskra Hořice celá desetiletí.kuzelna22

Prvním spolkem, který začal hrát kuželky v organizovaných sportovních soutěžích, byli Slivoni v Batalionu. V roce 1939 vstoupil do SK Hořice jako pododbor. V jejich čele stál Václav Blíma, zakladatel organizovaného kuželkářského sportu v Hořicích. Zorganizoval také první turnaj O pohár města Hořic, který vyhráli Slivoni. Navazoval také kontakty s okolními kuželkářskými kluby, a spolky v Hradci Králové, Jičíně, Nové Pace. Postupně narůstal počet členů, takže již brzy bylo hráčů na čtyři družstva. Václav Blíma se zasadil o vybudování krytého kuželníku, který splňoval všechny potřebné parametry. Hořičtí kuželkáři začali vyjíždět k prvním zápasům za svými soupeři, některá utkání se hrála i v Hořicích. Ještě v roce 1939 se Slivoni nechávají zaregistrovat u Kuželkářského svazu v Praze v Župě Hradec Králové jako pododbor SK Hořice. V prvním doloženém utkání prohráli Slivoni v Jičíně s KK Rákos 2:6, v hořické odvetě pak již zvítězili 8:0. Rovněž v hořických derby zápasech s tými textilních závodů Steinský-Sehnoutka a fy. Feuerstein vyhráli vždy 8:0. Ve třetím ročníku putovního poháru akciového pivovaru v Hořicích zvítězili Birneráci před Slivoni, třetí skončila Pekingská legie a poslední bylo družstvo Tade. Nejlepším hráčem byl Vávra od Birneráků výkonem 1029 kuželek.

V lednu 1940 se konaly přebory kuželkářského kroužku o putovní pohár. Předsedou Slivoňů byl zvolen Václav Blíma, místopředsedou R. Macák, jednatelem G. Oupic, pokladníkem František Houžvička. Ve zprávě z valné hromady je zajímavá tato věta: „Zakladatel má právo vypít 1 litr piva denně na účet spolku. Toto právo jest doživotní“. Inu pěkně si dokázali vážit zakladatele. Dochována je zpráva o utkání v Hradci Králové s Bouráky na Pouchově a s Brňáky na Novém Hradci. Na utkání se jelo vlakem a zájezdu se zúčastnilo 11 hráčů. Významného vítězství v téže době dosáhli hořičtí Slivoni, když doma porazili výběr Hradecké župy v poměru 6:2, když nejlepším hráčem byl František Houžvička, který porazil 153 kuželek. O týden později se hrálo proti Jeřicím V této době stoupl počet registrovaných hráčů na třicet.

Připomeňme si některé výsledky z župních mistrovských zápasů na 50 hodů do vytloukané a 50 hodů do plných.kuzelna20

KK Slivoni – KK Matláni Hradec Králové 1741:1870. Nejlepší z Hořic byl Macák, který porazil 375 dřev, dále hráli Oldřich Skrbek 351, Karel Skrbek 351, Stanislav Houžvička 331 a Šulc 343.

KK Slivoni – Brňáci Nový Hradec 1752:1827. Z domácích byl nejlepší Remont 371, dále František Houžvička 368, Karel Skrbek 351, Šulc 331, Macák 331.

KK Slivoni – KK Bouráci Pouchov 4:4 (1186:1269). Utkání se skládalo ze hry na šest hodů, z odstavované, sokolské a prémiové hry. V utkání byl nejlepší z domácích Řehák s výkonem 157 kuželek. KK Slivoni – KK Rákos Jičín 962:1052. Obě mužstva postavila 9 hráčů, z Hořic byl nejlepší Klobouček (156). V Župním mistrovství jednotlivců na 100 hodů do plných skončil Skrbek na 4. místě, Macák byl desátý a František Houžvička jedenáctý. Do soutěžních klání se postupně zapojilo i druhé družstvo, které sehrálo několik zápasů především s hradeckými kluby, např. s KK Kamarádi, KK Salátníci Kukleny, KK Matláci Sokolovna a KK Centrál Hradec Králové.

V roce 1940 pořádala Pekingská legie turnaj Veleobce pekingské, který vyhrál zástupce Slivoňů Macák. Birneráci změnili svůj název na Bakováci.

V roce 1941 před zahájením jarního mistrovství šestičlenných družstev požádali Slivoni vedení župy, aby byli zproštěni účasti v župní soutěži šestičlenných družstev na 50 x 50 hodů z důvodů omezené dopravy v Protektorátu. Župa žádosti a když se Slivoni odmítli zúčastnit, byla jim zastavena činnost. Žádný klub s nimi nesměl hrát. A tak Slivoni mohli jen hrát s místními kluby přátelské zápasy. A protože se v zápětí vytvořila nová Župa v Jičíně, zařadili se Slivoni od podzimu tam. Spolu s nimi se do soutěže v nové župě přihlásilo i družstvo hořických Bakováků, které hrálo na novém betonovém plánu u Birnerů. Bakováci vyhráli v letech 1938 – 1940 putovní pohár hořických kuželkářů, věnovaný akciovým pivovarem. Došlo samozřejmě i na první vzájemná hořická derby mezi Slivoni a Bakováky. Každé mužstvo získalo po jednom vítězství. Po podzimní části soutěže skončili Slivoni druzí a Bakováci pátí.

  V Roce 1942 se předsedou Nákovků stává J. Kulhánek. V přátelském utkání prohrávájí Bakováci se Slivoni 2:6 (1530:1664). V březnu se v Jičíně pořádá župní mistrovství na 50 hodů do plných a z hořčáků je nejlepší Stanislav Houžvička s 255 poraženými kuželkami. Bakováci v letních měsících pořádali turnaj na 200 hodů. Jeho vítězem se stal pražský hráč Kovařík výkonem 820 kuželek, druhý skončil hořický hráč Slivoňů Jaroslav Havel výkone 807 kuželek. Významný pro hořické kuželky byl rok 1943. V tomto roce zřídil Jan Paclt ve svém hostinci v Janderově ulici nový moderní kuželník s dvěma dráhami, postavený podle projektu architekta J. Maliny. Zároveň vzniká nový kuželkářský spolek KK Stadion, ke kterému se přidali Slivoni a Bakováci. Prvním předsedou spolku se stává L. Tuma.

   V sezóně 1944/45 se hořičtí kuželkáři stávají mistry kuželkářské župy. Po skončení války v roce 1945 pokračuje mužstvo pod názvem KK Stadion Hořice a úspěšně se zapojuje do mistrovských soutěží na 50 x 50 hodů. Po podzimní části Hořice obsazují první místo.

   V roce 1946, dne 7. července, se konal na kuželníku U Pachtů sportovní den. Pořadatelem byl KK Stadion Hořice, který si k utkání pozval KK Folimanku Praha. Hořickým se dařilo i v mistrovské soutěži, když obhájili titul mistra kuželkářské župy Českého ráje. Hořický J. Kulhánek byl zvolen župním předsedou kuželkářů. Hořický kuželkářský sport pak v následujících letech prošel mnoha změnami, které odrážely politickou situaci doby.

V roce 1951 hrál oddíl jako součást Sokola Mileta. V únoru se konaly přebory jednoty jednotlivců, v nichž zvítězil Karel Panýr výkonem 394 kuželek. Vítězem okresního přeboru družstev se stalo první družstvo Hořic ve složení Hart, Brendl, Šafránek, Machačka, Hindr a Kinčl. Toto družstvo postoupilo do krajského přeboru a skončilo v něm třetí ve své skupině. V červnu se v Hořicích konaly krajské přebory jednotlivců, v nich na sedmém místě skončil domácí Jan Hindr.

   Rok následující 1952, měl program obdobný jako předcházející. Okresní přebor jednotlivců vyhrál Otakar Kinčl, v družstvech zvítězil tým I. ZJS Mileta,který hrál ve stejném složení jako minulý rok, byl doplněn pouze Josefem Havlíkem. Tým postoupil do krajského přeboru a znovu skončil třetí.

   V roce 1953 startovalo v soutěžích mužstvo pod názvem DSO Hořice. Domácí dráhy byly stále v Janderově ulici U Pacltů. Na krajských přeborech jednotlivců zvítězil Bedřich Machačka. V červenci 1955 se konaly v Hořicích krajské přebory dorostenců a dorostenek. Hořičtí muži dosahovali v této době velmi dobrých výsledků, v roce 1959 dokonce obě družstva mužů startovala v krajském přeboru. V roce 1960 se v Hořicích hrálo meziokresní utkání Hořice – Trutnov. V krajské přeboru skončilo „A“ mužstvo druhé a „béčko“ desáté. První družstvo mužů se potom v dalších letech vždy řadilo ke krajské špičce, získalo titul přeborníka kraje v letech 1963, 1977 a 1980. V roce 1961 se v Hořicích poprvé hrál turnaj družstev neregistrovaných hráčů, který vyhrálo družstvo ZEZ Hořice. V oddílovém přeboru na 100 hodů zvítězil Bartoníček před Kůtkem a Švarcem. Předsedou oddílu se stává Oldřich Švarc. V roce 1962 se v Hořicích hrál turnaj o pohár „Hořice 600 let městem“, ve kterém skončili domácí kuželkáři na druhém místě, Zdeněk Dymáček skončil druhý na krajských přeborech dorostenců.

  V roce 1963 přichází již zmiňované vítězství v krajském přeboru a s ním i přímý postup do 1. Ligy na 100 hodů. V historicky 1. Ligové zápase dne 5. října porážejí Hořice na domácích drahách mužstvo VŽKG Vítkovice 2683:2331. Za domácí hráli: Švarc 418, Prchlík 411, Bartoníček 455, Jiří Rücker 498 – nejlepším výkonem kuželny, Vlastimil Rücker 453. Družstvu se dařilo i v dalších zápasech, zájem diváků převyšoval kapacitní možnosti hořické kuželny. Na ligovém utkání doma s Gottwaldovem bylo přítomno 134 platících diváků, s dalšími členy oddílu a rodinnými příslušníky se tak v kuželně tísnilo na dvě stě lidí. Mnoho dalších stálo venku pod okny a sledovali utkání jen z doslechu. Hořice v tomto zápase zvítězily, když domácí hráči porazili 2718 kuželek a Bartoníček jako první Hořičák překonal hranici 500 kuželek. V konečném pořadí ligy skončily Hořice na šestém místě. V dalším ligovém ročníku již výkony Hořických nejsou tak dobré a výsledkem je sestup do krajského přeboru, ten potom hrají i v dalších sezónách. V těchto létech hájili barvy Hořic tito hráči: J. Kulhánek, S Urban, J. Prchlík, O. Švarc, M. Vlach, Z. Nečesaný, bratři Rückerové, L. Bartoníček aj. Krejcar.

   Družstvo dorostenců ve složení Jiří Bartoníček, Petr Ruml a Jan Nekvapil vyhrává v roce 1964 krajský přebor a Jiří Bartoníček se stává i přeborníkem v jednotlivcích. Na republikovém přeboru se Hořičtí umístili na šestém místě v družstvech a Bartoníček skončil na vynikajícím druhém místě. V následujícím roce 1965 dorostenci opět vyhrávají krajský přebor a na republikovém přeboru v Kostelci nad Černými lesy se stávají Mistry republiky ve vyrovnaném československém rekordu. V roce 1966 přichází opět vítězství v krajském přeboru, na celorepublikovém finále v Bratislavě končí dorostenci na šestém místě (místo Jiřího Bartoníčka hrál Robert Gottwald). V tomto roce se Zdeněk Nečesaný stává okresním přeborníkem mužů. V polovině 60. Let se hořičtí kuželkáři pravidelně zúčastňovali družebních střetnutí s kuželkáři z německého Altenburgu.

   V roce 1969 družstvo mužů postoupilo do celostátní ligy na 100 hodů sdružených, v následující sezóně však přichází sestup z první do druhé ligy. Mužstvo Hořic tvoří hráči: V. Rücker, J. Kulhánek, P. Ruml, J. Bartoníček, S. Urban, Z. Nečesaný, J. Krejcar, J. Nekvapil.

   V sezóně 1971/72 postupují Hořice znovu do II. ligy, odkud jsou potom přeřazeny do krajského přeboru. Ligová soutěž totiž přešla ze 100 hodů na 200 hodů a k tomu bylo nutné mít závodní čtyřdráhu. Ta však v Hořicích nebyla. V sezóně 1974/75 se Hořice umístily na druhém místě a postoupily do I. České národní ligy. Připomeňme si ještě jednu významnou událost v historii hořické kuželny. V přátelském utkání s Duklou Karlín 29. srpna 1971 byly poprvé vyzkoušeny nové automatické stavěče, které zkonstruoval hořický hráč Petr Ruml. Do té doby se musely kuželky stavět ručně, což bylo velmi namáhavé i trochu nebezpečné. kuzelna21Petr Ruml se rozhodl ušetřit práci sobě i všem ostatním. Výroba, vývoj a vybudování trvalo jen šest měsíců, hotové dílo přišlo jen na patnáct tisíc korun, protože veškerou práci členové oddílu vykonali zdarma. Nakonec se do celé republiky i do zahraničí prodalo 38 dokumentací, z nichž se většina realizovala. Pro zajímavost uvádím, že stavěči (ruční stavění) pobírali odměnu ve výši pět korun za provedených 100 hodů.

   V sezóně 1975/76 se v Hořicích hrála česká národní liga, základní sestavu nejčastěji tvořili hráči Zdeněk Nečesaný, Jan Nekvapil, Jaroslav Šoltys, Zdeněk Dymáček, Vlastimil Rücker a Petr Ruml. V průběhu 70. Let minulého století potom hořická družstva hrála převážně v krajských přeborech I., II. a III. třídy, kádr týmu tvořili hráči J. Rücker, S. Hron, V. Inquort, F. Kráčmar st., Bejr, M. Vik, Z. Dymáček.

Také 80. léta přinášejí hořickým kuželkářům převážně starty v krajských přeborech všech stupňů. Za Hořice hrají J. Tomáš, J. Kroupa, Z. Dymáček, J. Šoltys, V. Inquort, M. Dufek, F. Kráčmar st., V. Blíma, O. Kučera, J. Suchánková, O. Suchánková, A. Novák, Z. Nečesaný, P. Čeleda, D. Dufková, J. Novotný, J. Hurta, J. Stachová, P. Petráček, V. Tomeš, Z. Měkota st. a M. Vik. Hráčský kádr doznal v dalším období 90. let některé změny. K výše uvedeným hráčům přibyl J. Bartko, H. Lánská, M. Přibyl, M. Nečesaný, J. Baier, K. Medlík, F. Kráčmar ml., A. Dufková, J. Lenč, T. Langr, J. Langr, A. Kobr, J. Hurta, R. Kroupa, P. Rücker, Chlupáč, J. Kučera, M. Voráčková, J. Rynt. V roce 1993 dosáhl významného úspěchu hořický hráč Radek Kroupa, který vybojoval první místo na Mistrovství České republiky na 200 hodů v Jičíně. Naproti tomu je rok 1997 černým obdobím pro všechny hořické kuželkáře. V důsledku bytové výstavby je rozbourána dřevěná kuželna a kuželkáři tak přicházejí o své sportoviště. Sice nacházejí azyl v sousedním Jičíně, ale zákonitě přichází sestup z KP I. třídy. Nastávají velké problémy, především ekonomického rázu. Nájemné za propůjčení kuželny, cestovní náklady, to výrazně zvyšovalo režii činnosti oddílu. Odrazem těchto skutečností byl přirozeně úbytek závodních hráčů. Ti co zůstali, vytvořili kolem předsedy oddílu Františka Kráčmara ml. semknutý kolektiv, kterému se podařilo finančně zajistit činnost oddílu. I v těchto těžkých podmínkách přichází postup obou závodních družstev do vyšší třídy. První tým v sestavě Baier, Kráčmar, Inquort, T. Langr, Kroupa, Rynt a Tomeš vyhrává přebor II. třídy, rezervní tým, za který hrají Novotní, J. Langr, Fikar, Padevět, Měkota, Kroupa,Novák, Dufková vyhrává přebor III. třídy. Dařilo se i jednotlivcům. Václav Inquort se stává okresním přeborníkem, okresní přebory vyhrává i Andrea Dufková. Ta potom vítězí i na oblastních přeborech a kvalifikuje se mistrovství republiky v Ústí nad Labem, kde obsazuje i přes zdravotní problémy pěkné deváté místo.

   V roce 2001 Hořice startují ve II. lize místo týmu Poříčí. který sestoupil z nejvyšší soutěže. Družstvo tvoří hráči z Poříčí Bohuška a Adamů, dále hořičtí Vik, Kroupa, T. Langr, Baier, Inquort, Kráčmar, Dymáček a Brumlich. Díky malé zkušenosti většiny hráčů však přichází po jedné sezóně sestup. Vzhledem k probíhající výstavbě nového sportovního areálu v Hořicích, jehož součástí je čtyřdráhová kuželna, začíná narůstat počet zájemců o kuželkářský sport. Hořický „A“ tým setrvává jičínské čtyřdráze, družstvo „B“ a nově vytvořený tým „C“ hrají na dvoudráze v nedalekých Březovicích. V soutěžích jednotlivců obsahují hořické juniorky Dufková a Kučerová první dvě místa na okresním přeboru, na oblastních přeborech vyhrává Kučerová, Dufková končí třetí. Na republikovém mistrovství obsadila M. Kučerová osmé místo a upoutala pozornost reprezentačních trenérů.

Den 18. září 2003 bude patřit v historii hořických kuželek k těm nejkrásnějším. Tento den byl totiž slavnostně otevřen nový sportovní areál, jehož součástí je i čtyřdráhová kuželna, svým technickým vybavením jedna zkuzelna nejmodernějších v celé republice. Město Hořice tak splatilo kuželkářům svůj dluh, který vznikl rozbouráním staré kuželny U Pacltů. Nová kuželna přinesla úspěch týmu „C“, který postoupil do OP II. třidy. Na tomto úspěchu mají podíl hráči P. Vokáč, V. Gracík, V. Štefan, R. Pražák, K. Košťál a A. Dufková. Dařilo se i dorostencům, kteří vyhráli OP I. třídy, v kvalifikaci o postup do II. ligy obsadili třetí místo. Dorostenci hráli v sestavě: L. Vik, Z. Měkota ml., J. Nekvapil. Družstvo „A“ udrželo i pro další sezónu pro Hořice III. ligu ve složení M. Vik, R. Kroupa, T. Adamů, F. Kráčmar, V. Inquort, J. Baier, vypomáhali i hráči rezervního týmu. „Béčko“ obsadilo v OP II. třídy páté místo, tým tvořili hráči B. Fikar, O. Padevět, T. Langr, M. Kučerová, Z. Dymáček, J. Miláček, Z. Měkota st. a J. Novotný. V této sezóně hostovali někteří hořičtí hráči v prvoligových klubech, např. L. Vik v I. dorostenecké lize v týmu Poděbrad  a M. Kučerová v I. lize žen v družstvu Náchod. Tato hráčka dostala i pozvání do širšího výběru české reprezentace před blížícím se mistrovstvím světa.

Závěrem si připomeňme jména předsedů kuželkářského oddílu. V šedesátých letech byl předsedou oddílu Václav Blíma, zakladatel kuželkářského sportu v Hořicích, po něm stáli čele oddílu Jaroslav Šoltys, Václav Inquort a František Kráčmar ml., který je předsedou oddílu od roku 1997 do současnosti.

Hořičtí kuželkáři mají k dispozici nejmodernější sportoviště ve městě a všichni věří, kuželkářský sport bude již v blízké budoucnosti ozdobou sportovního dění v Hořicích.Kučerová v I. lize žen v družstvu Náchod. Tato hráčka dostala i pozvání do širšího výběru české reprezentace před blížícím se mistrovstvím světa. Závěrem si připomeňme jména předsedů kuželkářského oddílu. V šedesátých letech byl předsedou oddílu Václav Blíma, zakladatel kuželkářského sportu v Hořicích, po něm stáli čele oddílu Jaroslav Šoltys, Václav Inquort a František Kráčmar ml., který je předsedou oddílu od roku 1997 do současnosti.

Čerpáno z knihy „O HOŘICKÝCH SPORTECH A SPORTOVCÍCH ODEDÁVNA DODNEŠKA“ vydané při příležitosti oslav 140 let založení hořického Sokola Jaroslavem Kotrbáčkem v roce 2005.